תרומת ביצית

פרופ' יעקב לברון

תרומת ביצית | פרופ' יעקב לברון

נשים רבות מתקשות להיכנס להריון ולקחת חלק בחוויית האימהות אליהן הן מייחלות כל כך. הקשיים הללו יכולים לנבוע מסיבות רבות וביניהן: שחלות אשר חדלו מייצור ביציות בגיל צעיר יחסית, השחלות מייצרות ביציות באיכות פגומה ובלתי ניתנת לטיפול, בעיה גנטית כזאת או אחרת, איכות הביציות נפגעה או חדלה מתפקוד בגין גילן המתקדם של אותן הנשים. המשותף לכל אותן נשים הוא בעובדה שהפתרון לבעייתן והדרך בה גם הן יזכו להפוך לאימהות תהיה באמצעות תרומת ביצית.

פרופ' לברון, הינו בעל ניסיון הנפרס על פני יותר מעשור בתחום של טיפולי הפריה חוץ גופית בבי"ח תל השומר. במהלך שנות ניסיונו מצא ד"ר לברון שהסיכוי להיריון ולידה אצל נשים בגילאי 44-45 הינו קטן מחצי אחוז, על כן, בכדי שנשים בגילאים הללו יספיקו לחוות את חווית האימהות, יהיה צורך בקבלת תרומת ביצית מאישה אחרת, צעירה יותר.

מה חשוב לדעת על תרומת ביצית?

תרומת ביצית מוצעת כאמור, עבור נשים המועמדות למעבר טיפולי הפריה חוץ גופית ואינן יכולות לייצר ביציות או שבביציות שלהן ישנו פגם אשר פוגע בהצלחת ההפריה. במהלך התהליך, נשאבות הביציות מהתורמת ומופרות בתא זרע. לאחר מספר ימים מחדירים את הביצית המופרית לרחמה של מקבלת התרומה.

במדינת ישראל קיימת בעייתיות בנושא של תרומת ביציות הטמונה בעובדה שבארץ אין עדיין חוק המאפשר תרומת ביציות תמורת תשלום. יחד עם זאת משרד הבריאות מאפשר להתרים ביציות בחו"ל.

בכדי שיתאפשר לענות על הדרישה הקיימת הן בארץ והן באירופה בנושא של תרומת ביצית. פרופ' לברון בשיתוף עם עמיתו פרופ' דוד בידר יצר קשר עם היחידה להפריה חוץ-גופית בקייב, זאת בכדי להשקיע בשדרוגה ובהפיכתה למה שהיא כיום – בית חולים מודרני בלב קייב העובד על פי הסטנדרטים האירופאים הנוקשים ביותר. כאשר ד"ר לברון ועמיתו מכהנים כמנהלי התכנית לתרומת ביציות באותו בית חולים ובמסגרת תפקידם מטפלים בלקוחות מהארץ ומרחבי אירופה.

למי מתאפשרת תרומת ביצית?

הנשים אשר תורמות ביצית נבחרות על ידי הרופאים המטפלים בקייב והתרומות מפוקחות על ידי ד"ר לברון ופרופ' בידר. התורמות הינן צעירות אשר גילן אינו עולה על 30 והתרומה נלקחת רק לאחר שהתורמות עוברות סדרת בדיקות במהלכן מתגלה שאינן סובלות ממחלות גנטיות, מחלות זיהומיות ועוד מגוון רחב של בדיקות אשר נקבעו ע"י משרד הבריאות בישראל וע"פ ניירות העמדה של האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה.

זהות תורמת הביצית נשמרת בחשאיות, אך יחד עם זאת, זוג המעוניין בקבלת תרומת ביצית, יוכל להגיש בקשות לגבי מאפיינים חיצוניים החשובים לו ולקבל פרטים כללים לגבי התורמת: גיל, מצב בריאותי וכדומה.

המטופלות בישראל

פרופ' לברון ופרופ' בידר פיתחו שיטה ייחודית באמצעותה מובאים עוברים "טריים" מבית החולים בקייב לישראל. העוברים (בני 1-3 ימים לאחר ההפריה) מוטסים לישראל כשהם נשמרים באינקובטור מיוחד – פיתוח של פרופ' לברון ומוחזרים לרחמה של הנתרמת ללא צורך בהקפאתם. שיטה זו תרמה לעלייה משמעותית באחוזי הצלחת הטיפול.

הנשים אשר מטופלות בטיפול המבוסס על תרומת ביצית, עוברות את ההכנה המתאימה להליך הטיפולי במרפאותיהם של פרופ' לברון ופרופ' בידר – שם יערכו כל הבדיקות והתשאולים הרלוונטיים לצורך בדיקת כשירותן לנשיאת ההיריון. במקרים מסוימים יינתן טיפול דמה תחליפי למשך חודש בהורמונים המכינים (אסטרוגנים), לצורך קביעת האיכות של רירית הרחם.

כמו כן, הזוג אשר מקבל את התרומה יידרש לחתום על הסכם המפרט את תנאי הטיפול. לאחר חתימה על ההסכמה הזרע של בן הזוג יזוהה באופן מוקפד, יסומן ויוקפא בטרם העברתו לקייב לצורך הפרית הביצית הנתרמת.